Informácie ŠMŠ

Špeciálna materská škola /ŠMŠ/ sa v školskom roku 2014/2015 stala jednou zo 4 organizačných zložiek Spojenej školy, Pod Papierňou 2671 v Bardejove.

V súčasnosti má Špeciálna materská škola štyri triedy, v ktorých poskytuje výchovno - vzdelávaciu činnosť deťom so zdravotným znevýhodnením:

• mentálne postihnutie
  • s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami

Vstup do Špeciálnej materskej školy je samostatný, bezbariérový. Triedy sú zariadené tak, aby mali deti dostatok priestoru na hry, pohybové a relaxačné cvičenia a odpočinok. V poldennej výchovno - vzdelávacej prevádzke pomáhame deťom  so zdravotným znevýhodnením formovať vlastnú jedinečnosť formou komplexného osobnostného rozvoja cez individuálny prístup.

Snažíme sa dosiahnuť optimálnu senzo - motorickú, kognitívnu a sociálno-citovú úroveň ako základ pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti.

Špeciálna materská škola vo svojom pôsobení prepája aj výchovné, sociálne a diagnostické poslanie.

• výchovné poslanie- kladie dôraz na rozvoj reči, myslenia, utvárania záujmu o hru, o učenie a o primerané zručnosti,
  • sociálne poslanie- má výrazný podiel na utváraní návykov správania, disciplíny a spolunažívania detí, ako i hygienických a sebaobslužných návykov, uplatňuje sa výrazný individuálny prístup k dieťaťu,
  • diagnostické poslanie- na základe predbežného  diagnostikovania  detí sa môže urobiť pedagogická prognóza s návrhom na zaradenie dieťaťa do príslušného typu školy, resp. variantu

V jednotlivých triedach pracujú aj pomocní vychovávatelia, hlavne tam, kde si to vyžaduje výchova a vzdelávanie príslušného dieťaťa v závislosti od závažnosti jeho postihnutia.

Rehabilitačná starostlivosť je zameraná na odstraňovanie motorických ťažkostí, zlepšenie a rozvoj fyzickej zdatnosti a pohybovej aktivity vzhľadom na diagnózu dieťaťa. Realizuje sa spravidla v dopoludňajších hodinách a vykonáva ju fyzioterapeut.